page loader


بهترین روش‌ها برای تست و رفع ایراد در اپلیکیشن های موبایل

بهترین روش‌ها برای تست و رفع ایراد در اپلیکیشن های موبایل
تست اپلیکیشن اندروید یا iOS یکی از کارهای مهمی است که به عنوان یک برنامه نویس اندروید باید آن را در تمامی مراحل ساخت و توسعه اپلیکیشن کنترل و مدیریت کنید. مرحله تست نرم افزار گوشی، در واقع موفقیت یک برنامه را تعیین می کند و باید در هر مرحله از توسعه برنامه انجام شود تا با خیال راحت اپلیکیشن خود را در مارکت پلیس ها (کافه بازار، گوگل پلی، اپ استور و …) منتشر کنید. این مطلب از مقالات آموزشی الکامکو را تا آخر دنبال کنید تا راه های تست برنامه اندرویدی یا iOS را یاد بگیرید. با سایت آموزش اندروید الکامکو همراه باشید.

تست اپلیکیشن اندروید یا iOS یکی از کارهای مهمی است که به عنوان یک برنامه نویس اندروید باید آن را در تمامی مراحل ساخت و توسعه اپلیکیشن کنترل و مدیریت کنید. مرحله تست نرم افزار گوشی، در واقع موفقیت یک برنامه را تعیین می کند و باید در هر مرحله از توسعه برنامه انجام شود تا با خیال راحت اپلیکیشن خود را در مارکت پلیس ها (کافه بازار، گوگل پلی، اپ استور و …) منتشر کنید. این مطلب از مقالات آموزشی الکامکو را تا آخر دنبال کنید تا راه های تست برنامه اندرویدی یا iOS را یاد بگیرید. با سایت آموزش اندروید الکامکو همراه باشید.

برنامه های موبایل بر جهان حکمرانی می کنند و تا سالهای آینده نیز ادامه خواهند داشت چون باعث راحت تر شدن کارها برای ما می شوند. ما کاربران گوشی های هوشمند همه روزه برنامه هایی را برای خرید آنلاین، برقراری ارتباط با دوستان، یادگیری آموزش در زمینه های مختلف و خلاصه هر چیزی که مورد نیاز ماست دانلود می کنیم.

از بین این برنامه های نصب شده کاربران فقط به برنامه های کاربردی و جذاب علاقه مند خواهند شد که متاسفانه خیلی از برنامه ها و یا توسعه دهندگان و یا صاحب برنامه نمی توانند آنها را بخوبی به دیگران ارائه دهند.

اپلیکیشنی که سرعت پایینی داشته باشد، پس از ماهها طراحی، توسعه و انتشار و بعد از اینکه به دست مردم برسد، برنامه ای است که قطعاً از چشم کاربران می افتد.

کاربران از برنامه هایی که کند باشند یا طراحی UI / UX خوبی نداشته باشد تا آنها را به ورود دوباره به برنامه جذب کند بیزارند. پس چگونه می توانید از این مطمئن شوید که برنامه شما در جزو آن بدترین ها نیست؟

جواب کاملا مشخصه! تست اپلیکیشن! بله شما باید اپلیکیشن خود را مدام تست کنید. آزمایش و تضمین کیفیت اپلیکیشن موبایل مرحله مهمی در چرخه عمر نرم افزار است زیرا باعث احیا یک برنامه می شود.

مرحله تست نرم افزار گوشی، در واقع موفقیت یک برنامه را تعیین می کند و باید در هر مرحله از توسعه برنامه انجام شود. با این حال، تست ممکن است سخت باشد زیرا برخی از کسب و کارهایی که اپلیکیشن دارند نمی دانند که از کجا شروع کنند.

راهنمای تست اپلیکیشن موبایل :

در اینجا ۹ مرحله وجود دارد که می توانید برای تست برنامه موبایل آنها را دنبال کنید.

مرحله ۱ در تست اپلیکیشن: برنامه ریزی (Planning)

برنامه ریزی کردن اولین مرحله برای تست برنامه موبایل هاست. پس قبل از اینکه مراحل تست اپلیکیشن اندروید یا iOS را شروع کنید لازم است بدانید که توسعه دهنده قبلی یا فعلی اپلیکیشن از چه موارد فرضی برای آزمایش برنامه استفاده می کند. بنابراین، یک فرآیندی را برای تست اپلیکیشن مشخص کنید و سپس آن را ادامه دهید.

مرحله ۲ در تست اپلیکیشن: انتخاب انواع تست ها (Picking the Types of Tests)

بسته به نوع اپلیکیشن، تصمیم گیری در مورد اینکه چه نوع تستی برای برنامه شما مناسب است ضروری می باشد. تست های مختلفی روی هر برنامه انجام می شود که عبارتند از:

تست فانکشنال یا کارکرد (Functionality Testing): این مدل تست تست نرم افزار موبایل عملکرد بخش های مختلف سیستم را تست می کند. این نوع تست به نحوه وقوع پردازش مربوط نمی شود بلکه بیشتر نتایج پردازش برایش اهمیت دارد.

تست کاربرد پذیری (Usability Testing): در این مدل تست نرم افزار موبایل مشخص می شود که محصول چقدر برای کاربران کاربردی است. در واقع به یک جامعه کوچکی از کاربران نهایی نیاز دارد تا عیب و ایرادهای کاربردپذیری برنامه مشخص شود.

تست سازگاری (Compatibility Testing): از این مدل تست نرم افزار موبایل به عنوان بزاری برای سنجش و پایش سازگاری برنامه استفاده می شود.

تست عملکرد (Performance Testing): هر تستی که سنجشی را انجام می‌دهد، و خروجی آن محدوده وسیعی از مقادیر عددیست که همه آنها به عنوان یک نتیجه قابل قبول در نظر گرفته می‌شوند. این خروجی‌ها ممکن است اندازه‌گیری مصرف انرژی، تعداد کاربران یک وب سایت که به طور موازی کار می‌کنند، سرعت داده‌هایی که می‌تواند از یک دیسک خوانده شود، و یا هر چیز دیگری باشد.

تست امنیت (Security Testing): کاربرانی که اپلیکیشن را دانلود می کنند انتظار دارند علاوه بر امکانات و ویژگی هایی که برنامه دارد امن و سالم هم باشد. تست امنیت موبایل یکی از چرخه های حیات نرم افزار SDLC است.

مرحله ۳ در تست اپلیکیشن : آماده سازی مستندات از خروجی تصمیمات مراحل قبل (Preparing Test Cases)

ثبت نتایج از همه موارد مربوط به تست در برنامه انجام شده ضروری است. هر سند آماده شده باید جزئیات هر ویژگی و عملکرد را داشته باشد تا تغییرات مورد نیاز ایجاد شود. از نتایج بدست آمده از تست ها برای برآوردن نیازهای پروژه خود استفاده کنید.

دوره پیشنهادی برای شما :

ساخت نرم افزار اندروید به صورت پروژه محور و از مبتدی تا پیشرفته

مرحله ۴ در تست اپلیکیشن : تست دستی و خودکار (Manual and Automated Testing)

تست دستی چیست؟

تست دستی، نوعی از تست نرم‌افزار است که در آن تست‌ها توسط تحلیلگران QA انجام می‌شود. این کار برای استخراج باگ‌ها در نرم‌‍افزار تحت توسعه انجام می‌شود.

در تست دستی، تستر تمام امکانات(Feature) اصلی نرم‌افزار یا اپلیکیشن را بررسی می‌کند. در این فرآیند، تسترهای نرم‌افزار Test Caseها را اجرا کرده و گزارشات تست را بدون کمک ابزارهای تست اتوماتیک نرم‌افزار تولید می‌کنند.

این یک روش کلاسیک از میان تمام انواع تست است و کمک می‌کند تا باگ‌ها را در سیستم‌های نرم افزاری بیابید. به طور کلی این روش توسط یک تستر تجربی برای انجام فرآیند تست نرم‌افزار هدایت می‌شود.

تست اتوماتیک چیست؟

در تست اتوماتیک نرم‌افزار، تسترها برای اتومات کردن اجرای تست، کد یا Test Script می‌نویسند. تسترها برای توسعه اسکریپت‌های تست از ابزارهای اتوماسیون مناسب استفاده کرده و نرم افزار را تائید اعتبار می‌کنند. در اینجا هدف تکمیل تست در زمان کمتر است.

تست اتوماتیک به طور کامل بر روی “تستِ از پیش اسکریپت شده” تکیه می‌کند که به صورت اتوماتیک اجرا می‌شود تا نتایج واقعی را با نتایج مورد انتظار مقایسه نماید. این به تستر کمک می‌کند تا تعیین کند که آیا برنامه مطابق با انتظار فعالیت می‌کند یا خیر.

تست اتوماتیک به شما اجازه می‌دهد تا کارهای تکرارشونده و تست رگرسیون را بدون مداخله تستر دستی اجرا نمایید. حتی اگر تمام فرآیندها به صورت اتوماتیک اجرا شوند، اتوماسیون نیاز به تلاش دستی برای ایجاد اسکریپت‌های تست اولیه دارد.

لیستی از تست های دستی و خودکار تهیه کنید و آنها را با هم اجرا کنید. شما قبلاً در لیستی از اسکریپت های آزمایشی که باید برای آزمایش استفاده شوند همکاری کرده اید ، اکنون تنها کاری که باید انجام دهید این است که آنها را انجام دهید. توسعه دهندگان معمولاً ابتدا آزمایش دستی را انجام می دهند زیرا به هیچ سرمایه گذاری نیاز ندارند. هنگام شروع آزمایش دستی ، اطمینان حاصل کنید که نتیجه هر یک را در یک فایل Word ضبط کنید.

برای تست های خودکار، شما باید ابزار مناسب را انتخاب کنید. در اینجا چند نشانگر وجود دارد که باید هنگام انتخاب ابزار در نظر بگیرید:

پشتیبانی از بستر های نرم افزاری مختلف: ابزاری را پیدا کنید که پشتیبانی از چندین دستگاه و سیستم عامل را ارائه دهد. ابتدا برنامه خود را در Android و iOS آزمایش کنید. بعد ، آزمونها را روی زبانهای برنامه نویسی مانند .NET ، C # ، Objective-C ، Swift و غیره اجرا کنید.

پشتیبانی طیف گسترده ای از ویژگی ها: ابزاری مناسب ابزاری است که طیف گسترده ای از ویژگی ها را برای پشتیبانی از برنامه و آزمایش ارائه می دهد.

فراهم کردن تست های قابل استفاده مجدد: ابزاری را انتخاب کنید که به شما امکان استفاده مجدد از تست های مشابه را در صورت لزوم دهد. در صورت لزوم ، آزمایشات را می توان در همان برنامه یا برنامه های جدید انجام داد.

مرحله ۵ در تست نرم افزار گوشی : تست کاربردپذیری و تست بتا (Usability and Beta Testing)

مردم اغلب تصور می کنند که کاربردپذیری و تست بتا یک چیز هستند ولی اینطور نیست و بهتر است هر دو را انجام دهید.

تست کاربردپذیری (Usability Test) : همانطور که در بالا گفتیم در این مدل تست نرم افزار موبایل مشخص می شود که محصول چقدر برای کاربران کاربردی است. در واقع به یک جامعه کوچکی از کاربران نهایی نیاز دارد تا عیب و ایرادهای کاربردپذیری برنامه مشخص شود.

تست بتا (Beta Test) : تست بتا هنگام تولید محصول بر روی نمونه اولیه اپلیکیشن انجام می شود. این مدل تست نحوه تعامل کاربران با اپلیکیشن را تعیین می کند. نمونه اولیه برای کاربران منتشر می شود و سپس از مخاطب بازخورد خواسته می شود. در مرحله بعد ، از این بازخورد برای تغییر برنامه طبق نیاز کاربر استفاده می شود.

مرحله ۶ در تست نرم افزار گوشی : تست عملکرد (Performance Testing)

تست عملکرد برای تست ویژگی به ویژگی برنامه انجام می شود که به تجزیه و تحلیل و مطالعه کل برنامه کمک می کند. این مدل تست برنامه موبایل همچنین نحوه عملکرد برنامه را در برخی موارد و شرایط تعیین می کند. پس معیارهای واقع بینانه ای تنظیم کنید و سپس برنامه را تست کنید تا اطمینان حاصل کنید که به این معیارها رسیده اند.

اگر می خواهید عملکرد اپلیکیشن را تست کنید موارد زیر را بررسی کنید:

استراتژی تست عملکرد برنامه موبایل یا هر دستگاه هوشمند دیگری معمولاً در سه دسته زیر سنجیده می شود:

عملکرد دستگاه

عملکرد سرور / API

عملکرد شبکه

۱- عملکرد دستگاه (Device Performance)

وقتی کاربر نهایی اپلیکیشنی را اجرا کند که کند باشد یا خوب کار نکند ممکن است دیگر از آن برنامه استفاده نکند. پس برای اینکه عملکرد دستگاه را بررسی کنید موارد زیر را چک کنید:

راه اندازی برنامه

چقدر طول می کشد تا اپلیکیشن شما شروع به راه اندازی کند؟ این اولین پارامتر عملکردی است که توسط کاربر درباره اپلیکیشن قضاوت می شود. به عنوان یک قاعده سرانگشتی، پس از ضربه زدن کاربر بر روی آیکن برنامه، صفحه اول باید در عرض ۱ الی ۲ ثانیه نشان داده شود. اگر بالا آمدن برنامه شما بیشتر از این طول می کشد باید مجددا آن را آپدیت نمایید.

زمان استفاده از باتری هنگام استفاده از برنامه

بعضی از گوشی ها وقتی زیادی از آنها استفاده می شود، میزان زیادی باتری مصرف می کند و باعث داغ شدن گوشی می شود. در واقع با استفاده بیش از حد از منابع، باری بر دوش پردازنده می گذارد و تلفن داغ می شود که این باید کنترل شود.

مصرف حافظه

موقع تست نرم افزار موبایل، میزان مصرف حافظه توسط یک برنامه باید بررسی شود. با اجرای برخی ویژگی های خاص در برنامه، میزان مصرف حافظه نیز افزایش می یابد. به عنوان مثال، در برنامه های اندروید هنگامی که نوتیفیکیشنی روی صفحه گوشی ظاهر می شود، مصرف حافظه افزایش می یابد.

در برخی موارد، مشاهده شده است که استفاده از حافظه توسط کل سیستم عامل فقط ۱۴٪ است، اما یک برنامه جدید ۱۱٪ مصرف می کند. بنابراین، قبل از انتشار برنامه در دنیای واقعی یا تحویل دادن به مشتری، باید این عوامل را کنترل کنید.

تنوع سخت افزار / نرم افزار

یعنی اینکه باید برنامه را در دستگاه های مختلف تست کنید چون ممکن است برنامه در یک دستگاه به راحتی کار کند اما در دستگاه دیگر اینطوری نباشد. به همین ترتیب، برنامه باید با RAM و مشخصات پردازنده های مختلف مانند ۱ گیگابایت یا ۲ گیگابایت تست شود.

استفاده با برنامه های دیگر

وقتی اپلیکیشنی که مورد تست واقع شده به طور موازی با برنامه های دیگر در حال اجرا است، نباید هیچ تداخلی وجود داشته باشد.

باقی ماندن اجرای برنامه های قبلی در پس زمینه

وقتی قبل از اجرای اپلیکیشن، برنامه دیگری از قبل اجرا شده بود باید در پس زمینه بماند و دوباره با همان اطلاعات قابل اجرا باشد و داده های آن از بین نرود. اگر این سناریو به درستی کنترل نشود، داده ها از دست می روند و هربار باید هنگام بازیابی برنامه قبلی، داده ها را از ابتدا وارد کنید.

۲- عملکرد سرور / API

وقتی برنامه از طریق API با سرور ارتباط برقرار می کند، زمان پاسخگویی برای انجام عملکرد حیاتی می شود. برای اینکه عملکرد سرور API را بررسی کنید موارد زیر را چک کنید:

مدیریت داده ها این اپلیکیشن باید داده هایی را که از سرور ارسال می شود به طور کارآمد مدیریت کند. هنگام دانلود داده ها نباید زمان زیادی صرف شود. داده بعضی از برنامه ها، در فرمت مشخصی ارسال می شوند. بنابراین قبل از نمایش آن در برنامه، باید به فرمت مربوطه تبدیل شوند. در این فرآیند ، برنامه ها گاهی اوقات کندتر و زمان پاسخ طولانی تر می شوند و این موضوع باید کنترل شود.

تماسهای API ایجاد شده از برنامه

تعداد تماس از برنامه تحت تست با سرور تولید شده از برنامه باید کمتر باشد. در برخی موارد ، چندین تماس API برای عملکرد یکسانی انجام می شود. برای عملکرد بهتر، این کار باید با تعداد تماس کمتری انجام شود.

منبع

https://elecomco.com/

 پشتیبانی اپلیکیشن اندروید و iOS    پشتیبانی اپلیکیشن اندروید   پشتیبانی برنامه اندروید   نمونه کار ربات تلگرامی   پشتیبانی اپلیکیشن اندروید در تبریز   نمونه کار طراحی اپلیکیشن اندروید و ای او اس   پشتیبانی اپلیکیشن   پشتیبانی اپلیکیشن اندروید   پشتیبانی آپدیت اپلیکیشن اندروید   پشتیبانی برنامه اندروید در تبریز 
١۴٠٢/٧/٧ ١۴:١:١۵
|
به اشتراک گذاری:

بهترین

روش‌ها

برای

تست

و

رفع

ایراد
در
اپلیکیشن
های

موبایل

بهترین

روش‌ها

برای

تست

و

رفع

ایراددراپلیکیشن
های
موبایل
بهترین روش‌ها برای تست و رفع ایراد در اپلیکیشن های موبایل
گفتگو در مورد طراحی اپلیکیشن