page loader


FoudationDB چیست

FoudationDB چیست

نواس‌کیوال مخففnot only sql به معنای نه تنها اس‌کیوال نامی است فراگیر برای رده ی گسترده ای از سامانه مدیریت پایگاه داده هایی که با نوع سنتی پایگاه داده های رابطه ای تفاوت های آشکار دارند. روشن ترین این تفاوت ها استفاده نکردن از اس‌کیوال به عنوان زبان پرسش نخستین است. نمونه اش پایگاه داده‌های اکس‌ام‌ال و پایگاه داده‌های سند-گرا است. یکی از پیاده سازی های شناخته شده این نوع پایگاه داده ها کاوچ‌دی‌بی ساخت بنیاد نرم‌افزار آپاچی است.ادامه ...

Oracle چیست

Oracle چیست

بانک اطلاعاتی مجموعه ای سازمان یافته از داده های ساختاری است که بصورت الکترونیکی در یک سیستم کامپیوتری ذخیره می شوند.در این مقاله قصد داریم تا به یک سوال مهم پاسخ دهیم. بانک اطلاعات اوراکل چیست؟بانک های اطلاعاتی تاثیر بسزایی در طبقه بندی اطلاعات و داده ها دارند و نیاز به این بانک های اطلاعاتی روز به روز بیشتر می شود. هنگامی که کامپیوتر برای اولین بار اختراع شد، عمدتا برای تحقیقات علمی مورد استفاده قرار گرفت تا بتواند سریعا محاسبات را انجام داده و نتایج را به خروجی ارسال کند. نیاز انسان به تکنولوژی و رایانه روز به روز بیشتر شد و کاربران نیاز به ذخیره حجم بیشتری از داده ها برای پردازش توسط رایانه و ذخیره آن داشتند.


ادامه ...

Microsoft SQL Server چیست

Microsoft SQL Server چیست

برنامه sql server چیست؟ و کاربرد sql server

در آشنایی با نرم افزار sql server، به این مطلب می‌پردازیم که برنامه sql سرور چیست و اولین بار چگونه تولید شده است. کدهای پایه‌ این نرم‌افزار، ابتدا توسط شرکت Sybase SQL Server طراحی شد و بعدها شرکت مایکروسافت، امتیاز کامل آن نرم‌افزار را خریداری نمود. هدف مایکروسافت از خریداری این نرم‌افزار، ارتقای آن به سطوح بالاتر و رقابت با دیتابیس‌های ارایه شده توسط شرکت‌های Oracle و IBM بود. با این هدف، تیمی متشکل از شرکت مایکروسافت، Sybase و Ashton-Tate تشکیل شد و اولین نسخه از این نرم‌افزار به نام” ” SQL Server 1.0 برای سیستم عامل OS2 در سال ۱۹۸۹ منتشر گردید.


منبع :ادامه ...

RavenDBچیست

RavenDBچیست

RavenDB چیست؟

RavenDB یک بانک اطلاعاتی سورس باز NoSQL سندگرای تهیه شده با دات نت است. ساختار کلی بانک‌های اطلاعاتی NoSQL سندگرا، از لحاظ نحوه ذخیره سازی اطلاعات، با بانک‌های اطلاعاتی رابطه‌ای متداول، کاملا متفاوت است. در اینگونه بانک‌های اطلاعاتی، رکوردهای اطلاعات، به صورت اشیاء JSON ذخیره می‌شوند. اشیاء JSON یا JavaScript Object Notation بسیار شبیه به anonymous objects سی شارپ هستند. JSON روشی است که توسط آن JavaScript اشیاء خود را معرفی و ذخیره می‌کند. به عنوان رقیبی برای XML مطرح است؛ نسبت به XML اندکی فشرده‌تر بوده و عموما دارای اسکیمای خاصی نیست و در بسیاری از اوقات تفسیر المان‌های آن به مصرف کننده واگذار می‌شود.


ادامه ...

گفتگو در مورد طراحی اپلیکیشن